Menu

Wszyscy jesteśmy sportowcami

6 złotych zasad żywienia w okresie startów i nie tylko!

Title

Każdy sportowiec, profesjonalista czy ambitny amator, ma upragnioną wagę startową, nad którą pracuje przez cały rok. Ekspresowe, trzydniowe odchudzanie lub diety typu głodówka z całą pewnością nie są dobrym rozwiązaniem przed zbliżającymi się zawodami i przełożą się negatywnie na wyniki sportowe.  Obniżenie wydolności + utrata mocy w okresie startów? Zastosuj się do naszych sześciu zasad i raz na zawsze zapomnij o spadku formy spowodowanym niewłaściwym żywieniem!

  1. Zwróć uwagę na jakość diety – liczy się nie ilość, ale to, co wchodzi w skład Twojego posiłku. Im mniej przetworzony produkt, tym więcej składników mineralnych i witamin. Wybierając tłuszcze, zwróć uwagę na to, by odżywiały Twój organizm, a nie przyczyniały się do zwiększenia objętości komórek tłuszczowych.
  1. Kontroluj apetyt – system zawiadujący poczuciem głodu i sytości jest naprawdę skomplikowany, dlatego staraj się utrzymać jego działanie na optymalnym poziomie. Co to oznacza? Tylko regularne posiłki sprawią, że nie będziesz podjadać w czasie dnia i zajadać wilczego głodu wieczorem. Oczywiście jest wiele czynników, które zaburzają odczuwanie głodu i sytości, np. stres czy wahania poziomu glukozy, ale tylko systematyczność i odpowiednia objętość kaloryczna posiłków sprawią, że to Ty będziesz panem swojego żołądka.
  1. Zachowaj równowagę źródeł energii – zbyt mało białka powoduje utratę masy mięśniowej, zbyt dużo niepotrzebnie obciąża organizm. Węglowodany? Nadmiar cukrów prostych (glukoza, fruktoza, sacharoza) powoduje ich szybkie zmagazynowanie w postaci tkanki tłuszczowej, niedobór skutkuje dużymi brakami w procesie resyntezy glikogenu (co z kolei poważnie zaburza proces regeneracji). Tłuszcze – nie są wskazane w dużych ilościach, ale ich brak wpływa negatywnie na procesy odbudowy. Wniosek? To bardzo ważne, by ustalić dla siebie indywidualne zapotrzebowanie na makroskładniki i wiedzieć, co w jakich ilościach zjadać!
  1. Monitoruj swój organizm – najlepszym rozwiązaniem są systematyczne, codziennie pomiary. Wystarczy domowa waga i miarka, i trzymasz rękę na pulsie! Jeśli chcesz bardziej zagłębić się w temat, zgłoś się do dietetyka, który wyznaczy odpowiedni system kontroli, adekwatny do Twoich możliwości oraz przyjętych założeń, a także wskaże cykl wizyt kontrolnych. Tylko monitorowanie zmian nada planowany kierunek i właściwy ce Twoim krokom!
  1. Jedz regularnie – jest wiele systemów żywienia i jedyny słuszny, potwierdzony licznymi badaniami naukowymi. System 4 - 6 posiłków dziennie! Jedzenie z zegarkiem w ręku to szereg korzyści dla Twojego organizmu i zachowanie zdrowego balansu.
  1. Realizuj planu aktywności fizycznej – ustal planów treningowych i startów, a następnie dostosuj swoją dietę do zmieniających się potrzeb organizmu. Zapewnisz sobie super siłę na start i odpowiednią regenerację pomiędzy kolejnymi zawodami.