Menu

Wszyscy jesteśmy sportowcami

Elektrolity? Pamiętam!

Title

Jedną z podstawowych zasad odżywienia każdego sportowca jest nawodnienie. W nawodnieniu chodzi nie tylko o wodę, ale przede wszystkim o zawarte w niej składniki mineralne, a właściwie ich sole w postaci kationów i anionów, czyli elektrolity.

Zawartość minerałów można odczytać z etykiety zamieszczonej na butelce każdej wody.  Przyjmuje się, że najlepiej, jeśli woda średnio zawiera od 1000 mg do 1500 mg (tzw. woda średniozmineralizowana). Sód, potas, magnez i wapń to cztery główne elektrolity, które odpowiadają między innymi za utrzymanie właściwego ciśnienia osmotycznego i zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej.

Elektrolity są usuwane z organizmu razem z potem np. podczas wysiłku fizycznego. Jeśli elektrolity nie są w równowadze, mogą wystąpić skurcze mięśni lub kontuzje, szczególnie nóg. Objawami, które nie stanowią bezpośredniego zagrożenia, ale są informacją o zachwianiu  poziomu elektrolitów są głównie zawroty głowy, zmęczenie, nudności, suchość w ustach czy osłabienie efektywności mięśni.

Apelujemy do wszystkich sportowców, pamiętajcie o piciu wody, zwłaszcza latem!