Menu

Wszyscy jesteśmy sportowcami

Jak odzyskać formę po podróży?

Title

Rozregulowanie naturalnego cyklu zegaru biologicznego spowodowane zmianą strefy czasowej, nieregularne i niesprawdzone posiłki, bezczynność w samochodzie, pociągu czy samolocie, oddychanie recyrkulacyjnym powietrzem, odwodnienie i zmęczenie – to tylko niektóre z niekorzystnych aspektów podróży. Jak sobie z nimi poradzić, żeby po przyjeździe bez większych problemów uzyskać maksymalną wydajność podczas startu?

Jak podróż wpływa na człowieka?

 • Odwodnienie organizmu spowodowane oddychaniem recyrkulacyjnym powietrzem
 • Zaburzenie naturalnego cyklu odpowiedzialnego za dobry sen, spowodowane zmianą stref czasowych
 • Zaburzenia perystaltyki jelit z powodu nieplanowanych posiłków i niewłaściwego bilansu energetycznego, które może prowadzić do przejedzenia lub zbyt niskiego spożycia energii.
 • Obniżenie wydolności, mocy i siły sportowca spowodowane niewłaściwym żywieniem.

Regeneracja po podróży, wzkazówki

Mając świadomość jak ważne jest przygotowanie do podróży, a także realizując podstawowe zasady żywienia i regeneracji z pewnością łatwo możesz zapobiec i minimalizować efekty wywołane podróżą. Jak tego dokonać?

 1. Zadbaj o sen – lekkie ćwiczenia lub spacer około 3 godzin przed snem zwiększą szansę na dobrą regenerację.
 2. Wysokowęglowodanowa przekąska przed snem - zwiększy poziom serotoniny
  w mózgu, wspomagając regenerację w czasie snu.
 3. Odpowiednie nawodnienie – wilgotność powietrza w samolocie to zaledwie 10 – 15%, podobnie działa system cyrkulacji powietrza w autobusach i pociągach. Aby odpowiednio się nawodnić:
  - Pij 200ml płynu/1h
  - Unikaj napojów alkoholowych
  - Przygotuj gotowe napoje sportowe lub naturalne izotoniki, do których dodasz odrobinę soli
 4. Odpowiednia porcja błonnika – Zapobiega problemom jelitowym. Znajdziesz go w owsiankach MoveOn.
 5. Trzymaj się podstawowych zasad żywieniowych - Wybieraj żywność, która zawiera pełne ziarna, warzywa, owoce (mogą być liofilizowane) i białko o wysokiej biodostępności tj. chude mięso lub serwatka. Wybieraj gotowane, a niesmażone potrawy.
 6. Deser - o niskiej zawartości tłuszczy i wysokiej zawartość węglowodanów tj. sałatka owocowa, chrunchy lub pudding MoveOn.
 7. Odpowiednia wartość kalorii – jeśli wiesz, jakie jest Twoje zapotrzebowanie kcal, zmniejsz pulę swojego dziennego zapotrzebowania o ok. 500kcal, ponieważ w czasie podróży nie wykonujesz intensywnego wysiłku. Ponadto pamiętaj, by nie dojadać przekąsek „z nudy”.
 8. Odpowiednia porcja białka, tłuszczy i węglowodanów – Zminimalizuj zalecaną wartość tłuszczy, nie zapominaj o węglowodanach oraz odpowiedniej porcji białka. Bardzo ważnym elementem są także antyoksydanty – odpowiadają za szybką regenerację.