Menu

Wszyscy jesteśmy sportowcami

Sód i potas – duet idealny

Title

Elektrolity, wiesz już, że są niezwykle ważne. Przeczytaj teraz o dwóch najbardziej istotnych i poznaj ich ukryte moce!

Najważniejszym z elektrolitów jest sód. Czy w związku z jego dużą utratą w czasie intensywnego wysiłku do jedzenia należy dodawać więcej soli? Spożywanie samego sodu bez połączenia z innymi elektrolitami może powodować obrzęki rąk, stóp i kostek. Ponadto, spożywany w zbyt dużych ilościach sód może mieć negatywny wpływ na układ hormonalny oraz regulację zasobami wody zgromadzonymi w organizmie. Sód  należy spożywać w połączeniu z innymi elektrolitami, tak by zapewnić jego bilans bez szkody na organizmu.

Potas jest kolejnym niezwykle istotnym pierwiastkiem z grupy elektrolitów. Podobnie jak sole innych pierwiastków np. magnezu, reguluje poziom płynów w organizmie, a także równoważy pH organizmu oraz pobudza wydzielanie insuliny, przyczyniając się do regulacji glukozy we krwi. To bardzo ważny pierwiastek dla każdego sportowca, nie tylko w czasie upałów. Potas odpowiada za pracę mięśni i wpływa na prawidłowe funkcjonowanie systemu nerwowego, wspomagając dotlenienie mózgu. Odpowiedzialny jest za poprawę zdolności myślenia i koncentrację. Jest więc ważny nie tylko dla sportowców dyscyplin typowo wytrzymałościowych, ale także dla sportowców uprawiających dyscypliny siłowo-wytrzymałościowe lub typowo siłowe np. sporty walki, w których koncentracja jest podstawą.

Aby organizm mógł się w pełni zregenerować i przygotować do kolejnych treningów, należy pamiętać o dostarczeniu odpowiedniej ilości elektrolitów, w komplecie, nie pojedynczo. Na rynku dostępnych jest wiele suplementów elektrolitowych, ale substancje te możemy znaleźć również w codziennych posiłkach. Potas, to pierwiastek, który występuje powszechnie w produktach spożywczych, szczególnie tych pochodzących z roślin (pomidory, owoce suszone, grzyby, ale również produkty zbożowe).

Dbaj o to co jesz, a idąc na trening zawsze zabierz ze sobą butelkę dobrej wody!